آتش نشانی-اخبار حوادث و آموزش - امداد و نجات fire house NFSI - خشکسالی همچنان منابع آبی ساوه را می بلعد

تماس 09102050323

logo-samandehi

آتش نشانی - امداد و نجات
شروع به فعالیت 23-5-92
دریافت مجوز 17-8-94
دارای مجوز
نشر دیجیتال برخط به شماره 2324 از مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال

و همچنین مجوز رسانه برخط اختصاصی با کد شامد 1-1-698164-65-3-1 از سامانه محتوای فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

دامنه های اختصاصی ما:
www.saveh125.ir
www.125saveh.ir


شماره های تماس مدیر سایت :

09102050323

09999901250

(کارشناس مدیریت و فرماندهی در حریق و حوادث آتش نشان مهرداد شاهرخ)

---------------------------------------

آدرس وب سایت تازه تاسیس آتش نشانی شهرصنعتی کاوه

www.kaveh125.ir

منوی اصلی

جشنواره وب

خشکسالی همچنان منابع آبی ساوه را می بلعد

نمونه برداشت بی رویه که منجر به نشست زمین در اقصی نقاط جهان شده را می توان به ایالت کالیفرنیا آمریکا در سال های 1960 تا 1969 با 8/8 متر اشاره کرد که با انتقال آب از حوزه های دیگر میزان آن 50 تا 70 درصد کاهش یافت.

در برخی نقاط کشور نیز مانند استان های کرمان، یزد، خراسان، همدان و سیستان و بلوچستان بر اثر افت سطح آب های زیرزمینی شاهد نشست زمین بوده ایم.

شهرستان ساوه یکی از مناطق مهاجرپذیر کشور محسوب می شود که سالانه با رشد 25 درصدی جمعیت ناشی از مهاجرت مواجه است و از دیگر سو از دو قطب کشاورزی و صنعتی برخوردار است.


نیاز به تامین آب برای مصارف شرب، کشاورزی و صنعتی در سال های اخیر، حفر چاه های غیرمجاز، خشکسالی های متوالی، کاهش نزولات آسمانی و افت سریع سطح آب های زیر زمینی در ساوه، این شهرستان را با چالش جدی کمبود آب مواجه کرده است.

امروزه افزایش نیازهای آبی باعث حفر چاه و استحصال بی رویه آب از سفره های آبی این شهرستان شده است که به عنوان تهدیدی جدی به شمار می رود.

به نظر می رسد قبل از آن که شاهد ترک و شکاف هایی در اطراف دشت ساوه باشیم باید چاره ای برای بهره برداری بی رویه و افت شدید سطح آب های زیرزمینی اندیشیده شود.

مدیر امور منابع آب ساوه گفت: در 20 سال اخیر سطح آب های زیر زمینی در این شهرستان 30 متر افت کرده است.

ˈتقی بهجتˈ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پنج سال گذشته افت سطح آب های زیر زمینی در دشت ساوه به طور متوسط دو متر در هر سال بوده است.


ادامه متن در ادامه مطلب....وی علت این امر را خشکسالی های متوالی، اضافه برداشت از چاه های مجاز و غیرمجاز بدلیل نبود مکانیزم اندازه گیری دقیق از چاه های کشاورزی و یا صنایع وابسته به جهاد کشاورزی از منابع آبی عنوان کرد.

وی با اشاره به این که در این خصوص وزارت نیرو اقدام به نصب کنتورهای هوشمند برای مهار اضافه برداشت چاه های مجاز کرده است، بیان کرد: هم اکنون 50 دستگاه کنتور هوشمند در دو سال اخیر در این شهرستان نصب شده است.

بهجت گفت: در سال جاری 15 حلقه چاه غیرمجاز در این شهرستان شناسایی و نسبت به پر کردن آنها اقدام شده است و با هرگونه حفر غیرمجاز برخورد قانونی صورت می گیرد.

وی افزود: اداره امور آب به عنوان متولی وزارت نیرو در این شهرستان تعادل بخشی در ورودی و خروجی منابع آبی را عهده دار است زیرا در غیر این صورت شاهد افت منابع زیر زمینی و نشست زمین در سال های آینده خواهیم بود.

وی اظهار کرد: طرح تعادل بخشی با استقرار گروه های گشت و بازرسی برای جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز و نصب کنتور هوشمند در این شهرستان اجرا می شود.

وی بیان کرد: تاکنون علاوه بر نظارت بر چاه های مجاز و غیرمجاز تعداد زیادی از چاه های کشاورزی مجهز به کنتور هوشمند شده اند.

بهجت با اشاره به این که سالانه 470 میلیون مترمکعب آب از منابع زیر زمینی در دشت های شهرستان ساوه استحصال می شود، گفت: علاوه بر این، هر سال 178 میلیون متر مکعب آب از چاه، قنات و چشمه های این شهرستان در بخش نوبران برداشت می شود.

نماینده مردم شهرستان های ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی مدیریت و فرهنگ مصرف آب را مهم ترین چالش پیش رو دانست و گفت: رفع این مهم در گرو همکاری مردم، کارشناسان و مدیران دستگاه های اجرایی ساوه است.

ˈشهلا میرگلوبیاتˈ در گفت و گو با ایرنا با اشاره به این که آب نقش بسزایی در توسعه اقتصادی و اجتماعی دارد، افزود: آب نقش محوری در آمایش سرزمین، حفظ تعادل، پایداری اکوسیستم و محیط زیست دارد.

وی اظهار کرد: ساوه جزو شهرستان هایی است که با مشکل جدی آب شرب مواجه است و کم آبی معضلی جدی برای پیشرفت این منطقه محسوب می شود.

وی با اشاره به این که این شهرستان برای توسعه و رونق اقتصاد در دو بخش صنعت و کشاورزی نیاز به تامین آب دارد، بیان کرد: سال گذشته ساوه به سختی توانست بر مشکل کمبود آب شرب فائق آید.

میرگلوبیات گفت: احداث کارخانه ها و توسعه اراضی باغی و زراعی در این شهرستان منوط به تامین آب است.

وی با اشاره به این که میزان متوسط بارش در این شهرستان نسبت به استان مرکزی و کشور بسیار کم تر است، افزود: حفر چاه در این شهرستان منع قانونی دارد و باید با برنامه ریزی مناسب مشکل کم آبی این منطقه را مرتفع کرد.

وی اظهار کرد: انتقال آب از سد کوچری به این شهرستان می تواند مشکل کمبود آب شرب این شهرستان را رفع کند که انجام این مهم نیازمند 250 میلیارد تومان اعتبار است.ساوه- ایرنا- خشکسالی های متوالی و برداشت بی رویه از منابع آبی موجود منجر به نشست زمین در برخی مناطق ساوه شده و این روند شهرستان را با چالش های جدی کمبود آب مواجه کرده است.
ارسال شده در مورخه : ، -78 فروردين ماه، -621 توسط مهرداد شاهرخ  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

mehrdad

مرتبط باموضوع :

 کپسول آتش‌نشانی  [ ، -78 فروردين ماه، -621 ] 5493 مشاهده
 تانک خاموش کننده!!!!!!  [ يكشنبه، 10 ارديبهشت ماه، 1396 ] 2496 مشاهده
 اولین آتش خاموش کن ( خاموش کننده آتش نشانی )  [ سه شنبه، 29 دي ماه، 1394 ] 3287 مشاهده
 ربات آتش نشانی جمع و جور  [ سه شنبه، 22 دي ماه، 1394 ] 2320 مشاهده
 آنچه که آتش نشانان باید بدانند 2  [ چهارشنبه، 13 ارديبهشت ماه، 1396 ] 521 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما: (ضروری): 
ایمیل شما: (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب