آتش نشانی-اخبار حوادث و آموزش - امداد و نجات fire house NFSI - انواع رله

تماس 09102050323

logo-samandehi

آتش نشانی - امداد و نجات
شروع به فعالیت 23-5-92
دریافت مجوز 17-8-94
دارای مجوز
نشر دیجیتال برخط به شماره 2324 از مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال

و همچنین مجوز رسانه برخط اختصاصی با کد شامد 1-1-698164-65-3-1 از سامانه محتوای فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

دامنه های اختصاصی ما:
www.saveh125.ir
www.125saveh.ir


شماره های تماس مدیر سایت :

09102050323

09999901250

(کارشناس مدیریت و فرماندهی در حریق و حوادث آتش نشان مهرداد شاهرخ)

---------------------------------------

آدرس وب سایت تازه تاسیس آتش نشانی شهرصنعتی کاوه

www.kaveh125.ir

منوی اصلی

جشنواره وب

انواع رله :

1ـ رله مدار باز       OPEN CIRCUIT RELAY

2ـ رله مدار بسته      CLOSED CIRCUIT RELAY

3ـ رله رفت و برگشتي   SHUTTLE RELAY

 رله مدار باز :

در رله باز از منبع آب توسط يك پمپ قوي به داخل حوضچه اي منتقل واتومبيلهاي آتش نشاني از حوضچه مزبور توسط پمپ آبگيري و آب را به محل حريق منتقل مي نمايند .

دراين رله پمپ اول در شكل مشخص شده قويترين پمپها هستند .

رله مدار بسته :

در حريقهايي كه ازدحام جمعيت وجودداشته و نيز فاصله منبع آب تا محل حريق زياد نمي باشد از رله مدار بسته استفاده مي نمايند . در رله مدار بسته توجه به نكات زير الزاميست .

1ـ فاصله پمپ اول ودوم دو بند كمتر از فاصله بين پمپهاي بعدي مي باشد . زيرا مقداري از فشار پمپ اول صرف كشيدن آب از منبع آب مي شود .

2ـ در پمپ اول فشار ورودي آب داخل پمپ نبايد از 2 اتسمفر كمتر شود .

3ـ در خروجيهاي پمپ ها بايد نقطه فشار ( duty point ) را در همه پمپها رعايت كرد .

4ـ در رله سري جهت خروج هواي پمپ بهتر است در هنگام ورود آب به پمپ يكي از خروجي ها باز باشد كه هوا آن خارج شود و به محض خروج آب از آن خروجي مزبور بسته و خروجي مربوط به پمپ بعدي باز شود.

5ـ در رله سري سالمترين پمپ با بازدهي بالا در اول جهت آبگيري (base pump)  قرار گيرد .

«نقطه مطلوب پمپ يا حد معلوم duty point »

مناسبترين فشار جهت بالاترين حد آبدهي پمپ كه براي مثال جهت پمپ هاي R165 ، يا زيگلر 4800 ، 8 بار فشار است و براي R280 ، R600 و گودايوا 6500 10 بار فشار است .

رله رفت و برگشتي :در حريقهايي كه فاصله از منابع آبگيري از محل حريق زياد مي باشد از رله رفت و برگشت استفاده مي شود . در رله رفت و برگشت توجه به نكات زير الزاميست :

1ـ سالمترين پمپ با بازدهي بالا و حجيم بودن منبع آب در محل حريق درگير مي شود و بقيه پمپها به صورت رفت و برگشتي به آن آبرساني مي نمايند.

2ـ در رله رفت و برگشتي مي توان به صورت ترمينال نيز عمل كرد بدين صورت كه خودروهاي تانكردار آتش نشاني آب منابع خودرا در يك خودرو با گنجايش بالا از نظر مخزن آب تخليه كرده و از آن اتومبيل جهت آبدهي به خودرو تانكردار درگير در محل حريق ا ستفاده مي گردد كه در شكل مشخص مي باشد.

3ـ در صورت آبگيري ازتانكر كه فاقد پمپ است جهت خودرو تانكردار درگير در محل حريق بهتر است از لوله خرطومي استفاده شود زيرا فشار در ورودي پمپ كمتر از 2 اتمسفر است و لوله نواري جمع مي شود .

4ـ جهت آبدهي به پمپ درگير از دو راهي به ورودي 4 اينچ پمپ استفاده گردد.

5ـ در رله سري بهتر است خودروهاي آتش نشاني در يك سمت خيابان قرار گيرند و لوله هاي انتقال آب از كنار جدول خيابان عبور داده شوند تا اولاً مسير جهت تردد خودروهاي عبوري باز و ثانياً از تردد خودروهاي عبوري از روي لوله ها جلوگيري شود .

6ـ بهتر است در تمامي موارد آبرساني از لوله هاي 5/2 اينچ به جاي 5/1 اينچ استفاده گردد زيرا استهلاك در لوله 5/2 اينچ كمتر است.

انواع رله \r\n\r\n1ـ رله مدار باز OPEN CIRCUIT RELAY\r\n\r\n2ـ رله مدار بسته CLOSED CIRCUIT RELAY\r\n\r\n3ـ رله رفت و برگشتی SHUTTLE RELAY\r\n\r\n رله مدار باز \r\n\r\nدر رله باز از منبع آب توسط یک پمپ قوی به داخل حوضچه ای منتقل واتومبیلهای آتش نشانی از حوضچه مزبور توسط پمپ آبگیری و آب را به محل حریق منتقل می نمایند .\r\n\r\nدراین رله پمپ اول در شکل مشخص شده قویترین پمپها هستند .\r\n\r\nرله مدار بسته \r\n\r\nدر حریقهایی که ازدحام جمعیت وجودداشته و نیز فاصله منبع آب تا محل حریق زیاد نمی باشد از رله مدار بسته استفاده می نمایند . در رله مدار بسته توجه به نکات زیر الزامیست .\r\n\r\n1ـ فاصله پمپ اول ودوم دو بند کمتر از فاصله بین پمپهای بعدی می باشد . زیرا مقداری از فشار پمپ اول صرف کشیدن آب از منبع آب می شود .\r\n\r\n2ـ در پمپ اول فشار ورودی آب داخل پمپ نباید از 2 اتسمفر کمتر شود .\r\n\r\n3ـ در خروجیهای پمپ ها باید نقطه فشار ( duty point ) را در همه پمپها رعایت کرد .\r\n\r\n4ـ در رله سری جهت خروج هوای پمپ بهتر است در هنگام ورود آب به پمپ یکی از خروجی ها باز باشد که هوا آن خارج شود و به محض خروج آب از آن خروجی مزبور بسته و خروجی مربوط به پمپ بعدی باز شود.\r\n\r\n5ـ در رله سری سالمترین پمپ با بازدهی بالا در اول جهت آبگیری (base pump) قرار گیرد .\r\n\r\n«نقطه مطلوب پمپ یا حد معلوم duty point »\r\n\r\nمناسبترین فشار جهت بالاترین حد آبدهی پمپ که برای مثال جهت پمپ های R165 ، یا زیگلر 4800 ، 8 بار فشار است و برای R280 ، R600 و گودایوا 6500 10 بار فشار است .\r\n\r\nرله رفت و برگشتی در حریقهایی که فاصله از منابع آبگیری از محل حریق زیاد می باشد از رله رفت و برگشت استفاده می شود . در رله رفت و برگشت توجه به نکات زیر الزامیست \r\n\r\n1ـ سالمترین پمپ با بازدهی بالا و حجیم بودن منبع آب در محل حریق درگیر می شود و بقیه پمپها به صورت رفت و برگشتی به آن آبرسانی می نمایند.\r\n\r\n2ـ در رله رفت و برگشتی می توان به صورت ترمینال نیز عمل کرد بدین صورت که خودروهای تانکردار آتش نشانی آب منابع خودرا در یک خودرو با گنجایش بالا از نظر مخزن آب تخلیه کرده و از آن اتومبیل جهت آبدهی به خودرو تانکردار درگیر در محل حریق ا ستفاده می گردد که در شکل مشخص می باشد.\r\n\r\n3ـ در صورت آبگیری ازتانکر که فاقد پمپ است جهت خودرو تانکردار درگیر در محل حریق بهتر است از لوله خرطومی استفاده شود زیرا فشار در ورودی پمپ کمتر از 2 اتمسفر است و لوله نواری جمع می شود .\r\n\r\n4ـ جهت آبدهی به پمپ درگیر از دو راهی به ورودی 4 اینچ پمپ استفاده گردد.\r\n\r\n5ـ در رله سری بهتر است خودروهای آتش نشانی در یک سمت خیابان قرار گیرند و لوله های انتقال آب از کنار جدول خیابان عبور داده شوند تا اولاً مسیر جهت تردد خودروهای عبوری باز و ثانیاً از تردد خودروهای عبوری از روی لوله ها جلوگیری شود .\r\n\r\n6ـ بهتر است در تمامی موارد آبرسانی از لوله های 5/2 اینچ به جای 5/1 اینچ استفاده گردد زیرا استهلاک در لوله 5/2 اینچ کمتر است.
ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 13 ارديبهشت ماه، 1396 توسط mehrdad  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 روز جهانی کمکهای اولیه  [ ، -78 فروردين ماه، -621 ] 30690 مشاهده
 نکات ایمنی در شرایط سرما و بارش زمستانی  [ چهارشنبه، 14 مهر ماه، 1395 ] 3592 مشاهده
 پیشگیری و کنترل آتش‌سوزي‌ اتومبيل در تصادف  [ پنجشنبه، 26 اسفند ماه، 1395 ] 2161 مشاهده
 حوادث رانندگی  [ ، -78 فروردين ماه، -621 ] 1249 مشاهده
 دستکش های حفاظتی ، ایمنی ، آتش نشانی  [ دوشنبه، 15 بهمن ماه، 1397 ] 2291 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما: (ضروری): 
ایمیل شما: (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب