آتش نشانی-اخبار حوادث و آموزش - امداد و نجات fire house NFSI - تاکتیک های تهویه (بخش اول و دوم):

تماس 09102050323

logo-samandehi

آتش نشانی - امداد و نجات
شروع به فعالیت 23-5-92
دریافت مجوز 17-8-94
دارای مجوز
نشر دیجیتال برخط به شماره 2324 از مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال

و همچنین مجوز رسانه برخط اختصاصی با کد شامد 1-1-698164-65-3-1 از سامانه محتوای فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

دامنه های اختصاصی ما:
www.saveh125.ir
www.125saveh.ir


شماره های تماس مدیر سایت :

09102050323

09999901250

(کارشناس مدیریت و فرماندهی در حریق و حوادث آتش نشان مهرداد شاهرخ)

---------------------------------------

آدرس وب سایت تازه تاسیس آتش نشانی شهرصنعتی کاوه

www.kaveh125.ir

منوی اصلی

جشنواره وب

تاکتیک های تهویه( بخش اول):
تعاریف و اصطلاحات:
* تهویه؟
انتقال هوای گرم و منبسط شده،دود و بخارات سمی و قابل اشتعال از یک بنا و جایگزینی آنها با منبعی از هوای تازه.
🔥دود؟
ذرات بسیار ریز حامد کربن معلق در هوا که حاصل سوختن ناقص مواد میباشد .
* 🔥ائروسل ؟
ذرات بسیار ریز معلق مایع در هوا که از فعل و انفعالات و سوختن ناقص مواد تولید می شود.
🔥 دوده؟
به مجموعه دود و ائروسل دوده گفته می شود.
🔥گازهای قابل اشتعال؟
به گاز هایی  گفته میشود که در اثر ترکیب و اختلاط با اکسیژن فقط می سوزد.
🔥 حالت قارچی شده؟
به تراکم دود و محصولات حریق که در اثر مراحل اتش سوزی به خصوص مرحله سوم اتش سوزی در اثر کمبود اکسیژن به صورت قارچی شکل زیر سقف بوجود می آید .
🔥اثرات تهویه در حریق؟
1 کاهش خسارات ناشی از اتش سوزی
2 جلوگیری از گسترش حریق.
3 تامین شرایط مناسب و ایمن جهت متصرفین و اتش نشانان و انتقال محصولات حریق به فضای خارج از آن.
4 ایجاد شرایط مناسب جهت عملیات امداد و نجات و اطفاء.
🔥 اثرات تهویه بر عملیات اتش نشانان ؟
1.عمل تخلیه متصرفین ساختمان را آسان میکند.
2. اجازه میدهد اتش نشانان به راحتی وارد محیط حریق شده و به کانون حریق جهت اطفاء دسترسی داشته باشند.
3 .از به وجود آمدن حالت قارچی شکل دود جلو گیری میکند.
4 .از به وجود آمدن پدیده شعله ناگهانی ( فلش اور) جلو گیری میکند .
5. مصرف مواد اطفایی کاهش می یابد.
6.دید داخل محل حریق را افزایش می دهد.
7 .خسارت ناشی از دود و حرارت را کنترل میکند
8 .از پدیده برگشت شعله(بک درفت) جلو گیری میکند.
9 .دمای داخلی کاهش می یابد.
10. صدمه به مکانیزم بدن انسان و آتش نشانان توسط دود و محصولات حریق را به حداقل می رساند.
🔥 برسی حالت قارچی شدن؟
اثر قارچی شدن دود و حرارت در داخل یک ساختمان بدون منفذ سبب میشود که تمام ساختمان پر از گازهای گرم و قابل احتراق شده و به حالت متراکم و سپس تبدیل به شعله شود،در حالت قارچی شدن ممکن است پدیده فلش اور پیش آید،یعنی گازهای داغ متراکم در داخل اتاق و قسمت بالا به طور ناگهانی مشتعل شوند.
حالت قارچی شدن ممکن است صحنه را برای پدیده برگشت شعله آماده سازد،این عمل وقتی صورت میگیرد که اکسیژن به نحوی در منطقه ای که گازهای متراکم به صورت فشرده قرار دارند برسد،وقتی که هوا بتواند وارد مناطق محدود و مسدود شود گازهای داخل این محدوده به طور ناگهانی مشتعل خواهد شد و انفجار صورت میگیرد.
تهویه ناقص محل اتش سوزی باعث بوجود آمدن حالت قارچی شکل می شود.
🔥بررسی پدیده فلش اور؟
در سالهای اخیر توجه زیادی بر پدیده ای به عنوان شعله ناگهانی شده است،در این حالت حرارت حاصل از حریق های در حال توسعه و یا یک منبع انرژی تشعشعی ممکن است به ترتیب سبب ایجاد حرارت در سقف ها و دیواره ها گردد،به این طریق مواد به کار رفته در این قسمتها تجزیه شده ودر نتیجه گازهای حاصل از تجزیه در محیط پخش می گردند.
بعضی از این گازها قابل اشتعال  بوده و با هوا تشکیل یک مخلوط قابل اشتعال یا انفجار را داده ودر حضور یک منبع اتش زنه تمام مخلوط بطور آنی و یکباره مشتعل و منفجر می شود که این پدیده را فلش اور می نامند .
🔥 بررسی پدیده بک درفت؟
در محیط های بسته در صورت بروز حریق اکسیژن مصرف شده و درصد آن کاهش می یابد هر چند این عمل نمی تواند نقطه اتکایی اطفاء خود به خود حریق باشد چون احتراق در صورت کمبود اکسیژن به صورت ناقص صورت میگیرد ،ولی بایستی توجه داشت که در این حالت مقدار زیادی از گازهای قابل اشتعال تولید میگردد که در صورت باز نمودن غیر عمدی راههای ورودی و یا تهویه نا مناسب احتمال انفجار وجود دارد این پدیده به بک درفت و یا برگشت شعله شهرت دارد.
در بیشتر مواقع علائم به وجود آمدن این وضعیت را میتوان از دود و یا سبز مایل به زرد که در حال خروج از اطراف پنجره ها بیرون می آید تشخیص داد و همچنین درب های سرخ شده و رنگ درب ها بلند می شود و قسمت بالایی درب بیشترین سرخ شدگی و حرارت را دارد.
www.saveh125.ir
🔥 پدیده انفجار دود ؟
بر اثر ناقص سوزی مواد،مقادیر زیادی دود و گازهای قابل اشتعال با وزن های مولکولی متفاوت تولید می شود بدیهی است دود هایی که وزن مولکولی سبکتری دارند در سطح و دود هایی که دارای وزن مولکولی سنگین تری هستند پایین تر قرار گیرند ،این عمل سبب جذب رطوبت هوا گردیده و دود سفید رنگی تولید می شود که این دود سفید رنگ می تواند منفجر شود و پدیده انفجار دود را به وجود آورد .
مهمترین شاخص این نوع دود ها خنک بودن آنها است که پس از چند دقیقه رنگ این دود مایل به زرد و قهوه ای روشن می شود ،اگر این دود به یک منبع حرارتی برخورد کند در حضور اکسیژن کافی باعث انفجار می گردد.

ادامه مطلب را نیز مطالعه کنید...تاکتیک های تهویه( بخش دوم):
💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥
🔥🔥🔥 روشهای تهویه در طبقات منفی ساختمان👇👇👇
💥 روشهای تهویه:
1. روش طبیعی
2. روش مکانیکی(مصنوعی)
🔥🔥 روش طبیعی:
هنگامی که در یک محیط بسته حریق ایجاد میشود ،آن محیط از دود و گرمای حاصل از احتراق انباشته میشود،یک روش آسان برای تهویه جابجایی طبیعی هوا می باشد ،که از طریق باز کردن پنجره ها و روزنه های خروجی به نحو مطلوبی انجام می گیرد.
🔥🔥 تهویه طبیعی به عوامل زیر بستگی دارد؟
1. نحوه قرار گرفتن درب خروجی تهویه.
2. عدم وجود هیچ گونه مانع بر سر محصولات حریق که بایستی بیرون رانده شوند.
3. تعداد و اندازه درب تهویه
4. جهت وزش باد.
5. درصد رطوبت هوا.
6  .تغییرات و تفاوت دمای بیرون و داخل.
7. وزن مخصوص.
8. ارتفاع.
🔥🔥روشهای تهویه طبیعی؟
۱ .عمودی( از با بالاترین نقاط)
2 .افقی (از کنار)
💥💥تهویه مکانیکی؛
در این روش یک یا چند باد بزن قابل حمل یا ثابت انجام می گیرد،در این روش باد بزن به دو روش دمنده ویا مکنده عمل میکند،ودر محیط حریق فشار منفی و مثبت ایجاد میکند.
🔥🔥 انواع تهویه مکانیکی؟
1 .تهویه فشار منفی .
2. تهویه فشار مثبت.
* تهویه فشار منفی:
در این حالت بادبزن مانند یک مکنده هوا عمل میکند و دود و هوای آلوده توسط باد بزن مکیده میشود.
معایب این سیستم اثر نامطلوب آلودگی است که موجب آسیب دیدن بادبزن میشود ،و همچنین بادبزن هایی که در راهرو و راههای خروجی قرار میگیرند راه را مسدود میکنند،و باعث جلوگیری از ارتباط صوتی میشوند.
🔥 تهویه فشار مثبت:
در این حالت باد بزن مانند یک دمنده عمل میکند.
🔥مزیت های تهویه فشار مثبت نسبت به تهویه فشار منفی؟
1. هنگام قرار گذاشتن بادبزن افراد در معرض هوای آلوده داخل نمی باشند.
2. هوای آلوده از داخل بادبزن عبور نمی کند.
3 .نیازی به تجهیزات اضافی و کمکی ندارد.
4. موجب زیاد شدن صدا و بر هم خوردن ارتباط نمی شود.
5. این تهویه دارای 2 برابر کارایی نسبت به تهویه فشار منفی می باشد.
🔥🔥 آرایش باد بزن ها ؟
در فضا های کوچک استفاده از یک باد بزن انتظارت لازم را بر آورده میکند ولی در فضاهای بزرگ استفاده از یک بادبزن جوابگو نمی باشد لذا لازم است که از دو یا چند باد بزن استفاده شود.
🔥🔥 روشهای استفاده از چند باد بزن؟
1.باد بزن های موازی(کنار هم).
2. باد بزن های سری( پشت سر هم).
3 باد بزن های سری موازی(مختلط)
🔥🔥تهویه در طبقات منفی یک ساختمان؟
🔥🔥 در بناهای دارای طبقات منفی و زیر زمین های متعدد در زمان تهویه مشکلات زیادی به وجود می آید ،زیرا علاوه بر کاهش شدید اکسیژن،تاریکی ایجاد رعب و وحشت زیاد نیز میکند تخلیه دود در این مکان ها نیاز به ابتکار و تفکر دارد،زیرا راهرو های خروجی دود محدود می باشد .
💥چنانچه به عنوان پارکینگ مورد استفاده قرار گیرند ،این گونه بنا ها معمولا دارای سیستم تخلیه دود می باشند که میتوان از آن کمک گرفت .
💥💥در صورتی که فاقد تجهیزات ثابت تخلیه دود باشند بایستی راهرو های خروجی و ورودی بررسی شوند.
🔥🔥 در صورتی که دارای دو راه پله باشند میتوان از یک راه پله هوای فشرده وارد نمود و از یک راه پله دیگر دود را تخلیه کرد و این کار باید به نحوی انجام شود که دود و حرارت وارد طبقات فوقانی ساختمان نشود،میتوان با توجه به فضای آن از چند باد بزن استفاده کرد.
🔥🔥🔥 در شرایطی که دارای یک راه پله و یا یک شیب راه باشد:
 میتوان از راه پله هوای تازه وارد کرده و از شیب راه دود و هوای آلوده را خارج کرد.

www.kaveh125.ir
🔥🔥 زیر زمین با یک آسانسور و یک شیب راه و راه پله:
کابین آسانسور به قسمت بالایی حریق منتقل شده و از قسمت راه پله هوای تازه وارد کرده و از شیب راه هوای آلوده را خارج می کنیم.
🔥💥زیر زمین با یک راه پله برای ورود و خروج:
به وسیله کمک گرفتن از کانال از یک طرف هوای تازه وارد کرده و از طرف دیگر هوای آلوده را خارج می کنیمتاکتیک های تهویه( بخش دوم) \r\n💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥\r\n🔥🔥🔥 روشهای تهویه در طبقات منفی ساختمان👇👇👇\r\n💥 روشهای تهویه \r\n1. روش طبیعی\r\n2. روش مکانیکی(مصنوعی)\r\n🔥🔥 روش طبیعی \r\nهنگامی که در یک محیط بسته حریق ایجاد میشود ،آن محیط از دود و گرمای حاصل از احتراق انباشته میشود،یک روش آسان برای تهویه جابجایی طبیعی هوا می باشد ،که از طریق باز کردن پنجره ها و روزنه های خروجی به نحو مطلوبی انجام می گیرد.\r\n🔥🔥 تهویه طبیعی به عوامل زیر بستگی دارد؟\r\n1. نحوه قرار گرفتن درب خروجی تهویه.\r\n2. عدم وجود هیچ گونه مانع بر سر محصولات حریق که بایستی بیرون رانده شوند.\r\n3. تعداد و اندازه درب تهویه\r\n4. جهت وزش باد.\r\n5. درصد رطوبت هوا.\r\n6 .تغییرات و تفاوت دمای بیرون و داخل.\r\n7. وزن مخصوص.\r\n8. ارتفاع.\r\n🔥🔥روشهای تهویه طبیعی؟\r\n۱ .عمودی( از با بالاترین نقاط)\r\n2 .افقی (از کنار)\r\n💥💥تهویه مکانیکی؛\r\nدر این روش یک یا چند باد بزن قابل حمل یا ثابت انجام می گیرد،در این روش باد بزن به دو روش دمنده ویا مکنده عمل میکند،ودر محیط حریق فشار منفی و مثبت ایجاد میکند.\r\n🔥🔥 انواع تهویه مکانیکی؟\r\n1 .تهویه فشار منفی .\r\n2. تهویه فشار مثبت.\r\n* تهویه فشار منفی \r\nدر این حالت بادبزن مانند یک مکنده هوا عمل میکند و دود و هوای آلوده توسط باد بزن مکیده میشود.\r\nمعایب این سیستم اثر نامطلوب آلودگی است که موجب آسیب دیدن بادبزن میشود ،و همچنین بادبزن هایی که در راهرو و راههای خروجی قرار میگیرند راه را مسدود میکنند،و باعث جلوگیری از ارتباط صوتی میشوند.\r\n🔥 تهویه فشار مثبت \r\nدر این حالت باد بزن مانند یک دمنده عمل میکند.\r\n🔥مزیت های تهویه فشار مثبت نسبت به تهویه فشار منفی؟\r\n1. هنگام قرار گذاشتن بادبزن افراد در معرض هوای آلوده داخل نمی باشند.\r\n2. هوای آلوده از داخل بادبزن عبور نمی کند.\r\n3 .نیازی به تجهیزات اضافی و کمکی ندارد.\r\n4. موجب زیاد شدن صدا و بر هم خوردن ارتباط نمی شود.\r\n5. این تهویه دارای 2 برابر کارایی نسبت به تهویه فشار منفی می باشد.\r\n🔥🔥 آرایش باد بزن ها ؟\r\nدر فضا های کوچک استفاده از یک باد بزن انتظارت لازم را بر آورده میکند ولی در فضاهای بزرگ استفاده از یک بادبزن جوابگو نمی باشد لذا لازم است که از دو یا چند باد بزن استفاده شود.\r\n🔥🔥 روشهای استفاده از چند باد بزن؟\r\n1.باد بزن های موازی(کنار هم).\r\n2. باد بزن های سری( پشت سر هم).\r\n3 باد بزن های سری موازی(مختلط)\r\n🔥🔥تهویه در طبقات منفی یک ساختمان؟\r\n🔥🔥 در بناهای دارای طبقات منفی و زیر زمین های متعدد در زمان تهویه مشکلات زیادی به وجود می آید ،زیرا علاوه بر کاهش شدید اکسیژن،تاریکی ایجاد رعب و وحشت زیاد نیز میکند تخلیه دود در این مکان ها نیاز به ابتکار و تفکر دارد،زیرا راهرو های خروجی دود محدود می باشد .\r\n💥چنانچه به عنوان پارکینگ مورد استفاده قرار گیرند ،این گونه بنا ها معمولا دارای سیستم تخلیه دود می باشند که میتوان از آن کمک گرفت .\r\n💥💥در صورتی که فاقد تجهیزات ثابت تخلیه دود باشند بایستی راهرو های خروجی و ورودی بررسی شوند.\r\n🔥🔥 در صورتی که دارای دو راه پله باشند میتوان از یک راه پله هوای فشرده وارد نمود و از یک راه پله دیگر دود را تخلیه کرد و این کار باید به نحوی انجام شود که دود و حرارت وارد طبقات فوقانی ساختمان نشود،میتوان با توجه به فضای آن از چند باد بزن استفاده کرد.\r\n🔥🔥🔥 در شرایطی که دارای یک راه پله و یا یک شیب راه باشد \r\n میتوان از راه پله هوای تازه وارد کرده و از شیب راه دود و هوای آلوده را خارج کرد.\r\n\r\nwww.kaveh125.ir\r\n🔥🔥 زیر زمین با یک آسانسور و یک شیب راه و راه پله \r\nکابین آسانسور به قسمت بالایی حریق منتقل شده و از قسمت راه پله هوای تازه وارد کرده و از شیب راه هوای آلوده را خارج می کنیم.\r\n🔥💥زیر زمین با یک راه پله برای ورود و خروج \r\nبه وسیله کمک گرفتن از کانال از یک طرف هوای تازه وارد کرده و از طرف دیگر هوای آلوده را خارج می کنیمتاکتیک های تهویه( بخش اول) \r\nتعاریف و اصطلاحات \r\n* تهویه؟\r\nانتقال هوای گرم و منبسط شده،دود و بخارات سمی و قابل اشتعال از یک بنا و جایگزینی آنها با منبعی از هوای تازه.\r\n🔥دود؟\r\nذرات بسیار ریز حامد کربن معلق در هوا که حاصل سوختن ناقص مواد میباشد .\r\n* 🔥ائروسل ؟\r\nذرات بسیار ریز معلق مایع در هوا که از فعل و انفعالات و سوختن ناقص مواد تولید می شود.\r\n🔥 دوده؟\r\nبه مجموعه دود و ائروسل دوده گفته می شود.\r\n🔥گازهای قابل اشتعال؟\r\nبه گاز هایی گفته میشود که در اثر ترکیب و اختلاط با اکسیژن فقط می سوزد.\r\n🔥 حالت قارچی شده؟\r\nبه تراکم دود و محصولات حریق که در اثر مراحل اتش سوزی به خصوص مرحله سوم اتش سوزی در اثر کمبود اکسیژن به صورت قارچی شکل زیر سقف بوجود می آید .\r\n🔥اثرات تهویه در حریق؟\r\n1 کاهش خسارات ناشی از اتش سوزی\r\n2 جلوگیری از گسترش حریق.\r\n3 تامین شرایط مناسب و ایمن جهت متصرفین و اتش نشانان و انتقال محصولات حریق به فضای خارج از آن.\r\n4 ایجاد شرایط مناسب جهت عملیات امداد و نجات و اطفاء.\r\n🔥 اثرات تهویه بر عملیات اتش نشانان ؟\r\n1.عمل تخلیه متصرفین ساختمان را آسان میکند.\r\n2. اجازه میدهد اتش نشانان به راحتی وارد محیط حریق شده و به کانون حریق جهت اطفاء دسترسی داشته باشند.\r\n3 .از به وجود آمدن حالت قارچی شکل دود جلو گیری میکند.\r\n4 .از به وجود آمدن پدیده شعله ناگهانی ( فلش اور) جلو گیری میکند .\r\n5. مصرف مواد اطفایی کاهش می یابد.\r\n6.دید داخل محل حریق را افزایش می دهد.\r\n7 .خسارت ناشی از دود و حرارت را کنترل میکند\r\n8 .از پدیده برگشت شعله(بک درفت) جلو گیری میکند.\r\n9 .دمای داخلی کاهش می یابد.\r\n10. صدمه به مکانیزم بدن انسان و آتش نشانان توسط دود و محصولات حریق را به حداقل می رساند.\r\n🔥 برسی حالت قارچی شدن؟\r\nاثر قارچی شدن دود و حرارت در داخل یک ساختمان بدون منفذ سبب میشود که تمام ساختمان پر از گازهای گرم و قابل احتراق شده و به حالت متراکم و سپس تبدیل به شعله شود،در حالت قارچی شدن ممکن است پدیده فلش اور پیش آید،یعنی گازهای داغ متراکم در داخل اتاق و قسمت بالا به طور ناگهانی مشتعل شوند.\r\nحالت قارچی شدن ممکن است صحنه را برای پدیده برگشت شعله آماده سازد،این عمل وقتی صورت میگیرد که اکسیژن به نحوی در منطقه ای که گازهای متراکم به صورت فشرده قرار دارند برسد،وقتی که هوا بتواند وارد مناطق محدود و مسدود شود گازهای داخل این محدوده به طور ناگهانی مشتعل خواهد شد و انفجار صورت میگیرد.\r\nتهویه ناقص محل اتش سوزی باعث بوجود آمدن حالت قارچی شکل می شود.\r\n🔥بررسی پدیده فلش اور؟\r\nدر سالهای اخیر توجه زیادی بر پدیده ای به عنوان شعله ناگهانی شده است،در این حالت حرارت حاصل از حریق های در حال توسعه و یا یک منبع انرژی تشعشعی ممکن است به ترتیب سبب ایجاد حرارت در سقف ها و دیواره ها گردد،به این طریق مواد به کار رفته در این قسمتها تجزیه شده ودر نتیجه گازهای حاصل از تجزیه در محیط پخش می گردند.\r\nبعضی از این گازها قابل اشتعال بوده و با هوا تشکیل یک مخلوط قابل اشتعال یا انفجار را داده ودر حضور یک منبع اتش زنه تمام مخلوط بطور آنی و یکباره مشتعل و منفجر می شود که این پدیده را فلش اور می نامند .\r\n🔥 بررسی پدیده بک درفت؟\r\nدر محیط های بسته در صورت بروز حریق اکسیژن مصرف شده و درصد آن کاهش می یابد هر چند این عمل نمی تواند نقطه اتکایی اطفاء خود به خود حریق باشد چون احتراق در صورت کمبود اکسیژن به صورت ناقص صورت میگیرد ،ولی بایستی توجه داشت که در این حالت مقدار زیادی از گازهای قابل اشتعال تولید میگردد که در صورت باز نمودن غیر عمدی راههای ورودی و یا تهویه نا مناسب احتمال انفجار وجود دارد این پدیده به بک درفت و یا برگشت شعله شهرت دارد.\r\nدر بیشتر مواقع علائم به وجود آمدن این وضعیت را میتوان از دود و یا سبز مایل به زرد که در حال خروج از اطراف پنجره ها بیرون می آید تشخیص داد و همچنین درب های سرخ شده و رنگ درب ها بلند می شود و قسمت بالایی درب بیشترین سرخ شدگی و حرارت را دارد.\r\nwww.saveh125.ir\r\n🔥 پدیده انفجار دود ؟\r\nبر اثر ناقص سوزی مواد،مقادیر زیادی دود و گازهای قابل اشتعال با وزن های مولکولی متفاوت تولید می شود بدیهی است دود هایی که وزن مولکولی سبکتری دارند در سطح و دود هایی که دارای وزن مولکولی سنگین تری هستند پایین تر قرار گیرند ،این عمل سبب جذب رطوبت هوا گردیده و دود سفید رنگی تولید می شود که این دود سفید رنگ می تواند منفجر شود و پدیده انفجار دود را به وجود آورد .\r\nمهمترین شاخص این نوع دود ها خنک بودن آنها است که پس از چند دقیقه رنگ این دود مایل به زرد و قهوه ای روشن می شود ،اگر این دود به یک منبع حرارتی برخورد کند در حضور اکسیژن کافی باعث انفجار می گردد.\r\n\r\nادامه مطلب را نیز مطالعه کنید...
ارسال شده در مورخه : جمعه، 22 ارديبهشت ماه، 1396 توسط mehrdad  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 سیلندر گاز مایع  [ پنجشنبه، 26 اسفند ماه، 1395 ] 448 مشاهده
 انتخاب نوع ماسک تنفسی آتش نشانی  [ يكشنبه، 27 فروردين ماه، 1396 ] 8602 مشاهده
 پيشگيري  [ ، -78 فروردين ماه، -621 ] 1408 مشاهده
 ✅کدهای اضطراری  [ پنجشنبه، 12 اسفند ماه، 1395 ] 449 مشاهده
 علائم مسمومیت با گاز co  [ پنجشنبه، 28 مرداد ماه، 1395 ] 4319 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما: (ضروری): 
ایمیل شما: (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب