آتش نشانی-اخبار حوادث و آموزش - امداد و نجات fire house NFSI - ⭕️لوله های نواری:

تماس 09102050323

logo-samandehi

آتش نشانی - امداد و نجات
شروع به فعالیت 23-5-92
دریافت مجوز 17-8-94
دارای مجوز
نشر دیجیتال برخط به شماره 2324 از مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال

و همچنین مجوز رسانه برخط اختصاصی با کد شامد 1-1-698164-65-3-1 از سامانه محتوای فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

دامنه های اختصاصی ما:
www.saveh125.ir
www.125saveh.ir


شماره های تماس مدیر سایت :

09102050323

09999901250

(کارشناس مدیریت و فرماندهی در حریق و حوادث آتش نشان مهرداد شاهرخ)

---------------------------------------

آدرس وب سایت تازه تاسیس آتش نشانی شهرصنعتی کاوه

www.kaveh125.ir

منوی اصلی

جشنواره وب

⭕️لوله های نواری:

مقدمه ایی بر لوله های مورد مصرف آتش نشانی

یکی از مهمترین و پر مصرف ترین وسایل آتش نشانی لوله های آتش نشانی می باشد. از لوله های آتش نشانی در خودروهای آتش نشانی یا وسایلی مانند قرقره و جعبه آتش نشانی نگهداری و در زمان حریق بمنظور گرفتن یا رساندن آب به مکان حریق استفاده می گردد.

معمولاً در آتش نشانی ها چند گروه لوله مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از:

لوله های نواری یا پارچه ای: که میتوان انها را بصورتهای مختلف جمع کرد

لوله های لاستیکی: که بیشتر از آنها در قرقره های آتش نشانی استفاده میگردد.

لوله های خرطومی: که بمنظور گرفتن آب از منابع روباز بهره گیری میشود.

لوله های فلزی: که در آتش نشانی ها بعنوان واسط آبگیری از شیرهای داخل زمین استفاده می شود.

با توجه به اینکه شناخت هر وسیله می تواند در استفاده و نگهداری آن مؤثر باشد درادامه بحث به معرفی لوله های نواری مورد مصرف درآتش نشانیها می پردازیم.

⭕️انواع لوله های نواری مورد مصرف در آتش نشانیها:

1- لوله های بدون آستر : این نوع لوله اولین لوله های تولیدی برای آتش نشانی بود که از پنبه‏، کتان، کنف و.... بافته می شد. هنگام استفاده آب از آن نفوذ و قطرات آب روی لوله نمایان می شد. در حال حاضر تولید و استفاده از آن منسوخ شده است.

2- لوله های نواری آستردار: لوله های متداول ساده آتش نشانی است که از الیاف مصنوعی ساخته می شود و داخل آن بوسیله لاستیک یا لاستیک مصنوعی ومشابه آن آستر شده است. معمولاً لایه داخلی آنرا بوسیله گرما و فشار به لایه پارچه ای می چسبانند و تا آنرا در برابر نفوذ آب از داخل محافظت نمایند، اما روی لوله پارچه ای (ژاکت) هیچ نوع مواد اضافی بکار گرفته نشده است تا در برابر جذب مواد آلاینده و مایعات محافظت شود . این نوع لوله ها پس از استفاده باید تمیز شسته وخشک گردد.

3- لوله های کوتینگ شده : لوله هایی هستند که علاوه بر لایه داخلی روی پارچه لوله یک ماده شیمیایی کشیده شده تا لایه اصلی(پارچه ای ) را از خارج در برابر جذب آب، مایعات و مواد شیمیایی محافظت کند. معمولاً این لوله ها در برابر سایش مقاومتر از لوله های معمولی عمل میکنند.

4- لوله های روکش دار: لوله هایی می باشند که علاوه بر داخل، روی لایه اصلی ( پارچه ای ) هم روکش از یک پوشش آلاستومری ( لایه ای از مواد شیمیایی ) کشیده شده است و لوله از داخل و خارج دربرابر جذب مواد ومایعات آلاینده، سایش وحرارت مقاوم شده است. این نوع لوله معمولاً قابل آپارات شدن است و در صورت سوراخ شدن میتوان با وسایل خاص آنرا آپارات کرد. علاوه بر آن از آنجائیکه خیس نمی شود نیاز به خشک کردن ندارد. استفاده از این لوله بیشتر در مکانهائی که درصد رطوبت و بارندگی ومواد شیمیایی مختلف موجود در محل بالا می باشد استفاده می گردد.

⭕️ساختمان لوله نواری:

الف) قسمت پارچه ای از جنس الیاف مصنوعی بعنوان لایه اصلی لوله

ب) لایه داخلی که برای غیر قابل نفوذ شدن آب درداخل لوله کشیده می شود( لایه داخلی باید تا حد امکان صاف باشد تا حداقل افت را ایجاد نماید.)

ج) در لوله های نوع ( 3 و4 ) یک لایه یا پوشش خارجی که روی لایه اصلی کشیده شده است.

⭕️طول لوله های آتش نشانی:

در استاندارد BS ( انگلستان ) طول لوله ها 15، 18، 25، 30، 36 متر پیشنهاد شده است که در کشور انگلستان طول لوله های مورد استفاده در آتش نشانیها 25 متر و در کشور ایران 20 متر است.

⭕️قطر لوله های آتش نشانی:

لوله های نواری آتش نشانی با قطر1"و2/1 -1 "و4/3-1"و2"و2/1-2"و
4/3-2"و3"و2/1-3" اینچ تولید شده است . که در آتش نشانی های ایران معمولاً بیشتراز2/1-1 " اینچ و2/1 -2 " اینچ استفاده می شود.

⭕️وزن لوله ها:

از آنجا که وزن وسایل مورد استفاده در آتش نشانیها در کار حمل ونقل و جابجایی آن تأثیر دارد لذا استانداردها حداکثر وزن لوله را مشخص می کند. بر اساس استاندارد 5173 انگلستان ( BS ) وزن لوله ها بر اساس جدول زیر است ونباید وزن آن از مقادیر داده شده در جدول تجاوز کند ( این وزن مربوط به لوله بدون کوپلینگ می باشد).

⭕️نحوه آزمایش لوله ها:

🔥وقتی لوله تحت فشار 7 بار قرار می گیرد طول آن نباید بیشتر از 1% افزایش یابد به عبارتی دیگر وقتی طول لوله نمونه مورد آزمایش یک متر است زمانیکه تحت فشار 7 بار قرار گرفت حداکثر باید یک سانتیمتر به طول لوله افزوده شود و بیشتر از آن حاکی از عدم کار آیی لوله می باشد.


 🔥با افزایش فشار از 7 بار به 12 بار طول لوله نباید بیشتر از 5% نسبت به طول اندازه گیری شده در فشار 7 بار افزایش یابد.
به عبارتی دیگر اگر در فشار 7 بار طول اندازه گیری شده cm101 است در فشار 12 بار حداکثر طول لوله باید به 106 سانتیمتر افزایش یابد.

🔥وقتی لوله مجدداً به 7 بار فشار بر میگردد طول لوله نباید از 1% نسبت به طول اولیه درفشار 7 بیشتر شده باشد.

🔥قطر خارجی لوله که اندازه گیری شده است ( در فشار 7 بار ) در فشار 12 بار نباید بیشتر از 10% نسبت به قطر اولیه باشد.

⭕️مواردی که باید در گزارش تست لوله نواری اعلام گردد.

🔥تاریخ آزمایش

🔥تمام جزئیات لوله مورد آزمایش

🔥تغییر طول لوله وقتی فشار از صفر به 7 بار افزایش می یابد. این تغییر طول می بایست بر حسب درصد نسبت به طول نمونه علامت گذاری شده و هنگامی که لوله تحت فشار نیست انجام شود.

🔥تغییر طول لوله وقتی فشار از 7 بار به 12 بار افزایش می یابد. این تغییر باید برحسب درصد نسبت به طول در 7 بار فشار بیان گردد.

🔥تغییر در قطر خارجی هنگامی که فشار از 7 بار به 12 بار افزایش می یابد. این تغییر بایستی بر حسب درصد نسبت به قطر اولیه اعلام گردد.

⭕️آزمایش میزان آسیب پذیری لوله تحت فشار هنگام خم شدن :

تجهیزات مورد نیاز:

🔥یک رشته لوله نواری بطول 5/1 متر

🔥یک دستگاه تولید فشار که توانایی تزریق آب را با فشار 5/22 بار دارا باشد.

⭕️طریقه آزمایش:

1- نمونه آزمایش را به مولد فشار وصل و آنرا از آب پر نموده تا تمام ذرات هوا از داخل لوله خارج گردد.

2- فشار داخلی لوله را به 7 بار رسانده و از نقطه ای با فاصله 5 سانت از سر لوله آنرا خم می نمایند. انتهای لوله آزاد است ونمونه موردآزمایش راتاجای ممکن نزدیک به سردیگر گره زده می شود طوری که یک خمش تیز تشکیل دهد(گره رابایدطوری زد که ازافزایش قطرلوله دراثر فشارجلوگیری گردد)

3- پس از گره زدن فشار داخل لوله را تا 5/22 بار بمدت یکدقیقه افزایش میدهند. نمونه آزمایش در این حالت باید از نظر نشت یا هر نوع علامت نقص امتحان شود. سپس فشار تخلیه می گردد. دراین آزمایش لوله نباید منفجر شود وهیچ عیبی در آن بروز نگردد.

⭕️در برگ نتیجه آزمایش موارد ذیل نوشته می شود .

🔥تاریخ آزمایش

🔥تمام جزئیات برای شناسایی لوله تحت آزمایش

🔥تمام شواهد، علائم نشتی ونقص ایجاد شده در لوله مورد آزمایش

⭕️آزمایش انفجار:

🔥بر اساس استاندارد بر اساس استاندارد 5173 انگلستان ( BS ) آزمایش بر روی 5 نمونه انجام می شود ومعدل انفجار در 5 نمونه مورد آزمایش نباید از 35 بار فشار کمتر باشد. ضمناً هیچ کدام از نمونه ها نباید در فشار کمتر از 32 بار منفجر گردد.

⭕️آزمایش چسبندگی:

هدف از این آزمون آنست که چسبندگی لایه داخلی به لوله اصلی و همچنین چسبندگی روکش به لوله اصلی را آزمایش نمایند.

🔥در این آزمایش یک تکه لوله را بطول 5/0+25 میلیمتر از لوله جدا کرده و آنرا پشت و رو می کنند بطوریکه لایه داخلی بطرف بیرون قرار گیرد سپس آن را داخل شفت دستگاه تست قرار میدهند وقسمتی از لایه را از ژاکت جدا نموده بطوریکه بتوان آن را به فک گیره دستگاه درگیر نمود سپس یک وزنه 5/2 کیلوگرمی به آن می آویزند. پس از یک دقیقه اندازه می گیرند که چه مقدار از لایه داخلی از لوله جدا شده است. در این آزمایش سرعت جدا شدن کاور نباید بیشتر از 25 میلیمتر در دقیقه (mim، mm25 ) بین لایه ولوله اصلی باشد. این آزمایش برای لوله های نوع 2 و 3 انجام می شود و لوله هاییکه دارای روکش می باشد . (روکش دار)

🔥لوله های روکش دار علاوه بر لایه داخلی لایه روی لوله اصلی هم بصورت فوق باید آزمایش گردد وتنها در این آزمایش وزنه آویزان شده 5/4 کیلوگرم وزن دارد.

⭕️پس از آزمایش موارد زیر یادداشت می گردد:

🔥تاریخ آزمون

🔥تمام جزئیات برای شناسایی لوله تحت آزمایش

🔥طول لوله جدا شده بعد از گذشت یک دقیقه

⭕️لوله های نواری \r\n\r\nمقدمه ایی بر لوله های مورد مصرف آتش نشانی\r\n\r\nیکی از مهمترین و پر مصرف ترین وسایل آتش نشانی لوله های آتش نشانی می باشد. از لوله های آتش نشانی در خودروهای آتش نشانی یا وسایلی مانند قرقره و جعبه آتش نشانی نگهداری و در زمان حریق بمنظور گرفتن یا رساندن آب به مکان حریق استفاده می گردد.\r\n\r\nمعمولاً در آتش نشانی ها چند گروه لوله مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از \r\n\r\nلوله های نواری یا پارچه ای که میتوان انها را بصورتهای مختلف جمع کرد\r\n\r\nلوله های لاستیکی که بیشتر از آنها در قرقره های آتش نشانی استفاده میگردد.\r\n\r\nلوله های خرطومی که بمنظور گرفتن آب از منابع روباز بهره گیری میشود.\r\n\r\nلوله های فلزی که در آتش نشانی ها بعنوان واسط آبگیری از شیرهای داخل زمین استفاده می شود.\r\n\r\nبا توجه به اینکه شناخت هر وسیله می تواند در استفاده و نگهداری آن مؤثر باشد درادامه بحث به معرفی لوله های نواری مورد مصرف درآتش نشانیها می پردازیم.\r\n\r\n⭕️انواع لوله های نواری مورد مصرف در آتش نشانیها \r\n\r\n1- لوله های بدون آستر این نوع لوله اولین لوله های تولیدی برای آتش نشانی بود که از پنبه‏، کتان، کنف و.... بافته می شد. هنگام استفاده آب از آن نفوذ و قطرات آب روی لوله نمایان می شد. در حال حاضر تولید و استفاده از آن منسوخ شده است.\r\n\r\n2- لوله های نواری آستردار لوله های متداول ساده آتش نشانی است که از الیاف مصنوعی ساخته می شود و داخل آن بوسیله لاستیک یا لاستیک مصنوعی ومشابه آن آستر شده است. معمولاً لایه داخلی آنرا بوسیله گرما و فشار به لایه پارچه ای می چسبانند و تا آنرا در برابر نفوذ آب از داخل محافظت نمایند، اما روی لوله پارچه ای (ژاکت) هیچ نوع مواد اضافی بکار گرفته نشده است تا در برابر جذب مواد آلاینده و مایعات محافظت شود . این نوع لوله ها پس از استفاده باید تمیز شسته وخشک گردد.\r\n\r\n3- لوله های کوتینگ شده لوله هایی هستند که علاوه بر لایه داخلی روی پارچه لوله یک ماده شیمیایی کشیده شده تا لایه اصلی(پارچه ای ) را از خارج در برابر جذب آب، مایعات و مواد شیمیایی محافظت کند. معمولاً این لوله ها در برابر سایش مقاومتر از لوله های معمولی عمل میکنند.\r\n\r\n4- لوله های روکش دار لوله هایی می باشند که علاوه بر داخل، روی لایه اصلی ( پارچه ای ) هم روکش از یک پوشش آلاستومری ( لایه ای از مواد شیمیایی ) کشیده شده است و لوله از داخل و خارج دربرابر جذب مواد ومایعات آلاینده، سایش وحرارت مقاوم شده است. این نوع لوله معمولاً قابل آپارات شدن است و در صورت سوراخ شدن میتوان با وسایل خاص آنرا آپارات کرد. علاوه بر آن از آنجائیکه خیس نمی شود نیاز به خشک کردن ندارد. استفاده از این لوله بیشتر در مکانهائی که درصد رطوبت و بارندگی ومواد شیمیایی مختلف موجود در محل بالا می باشد استفاده می گردد.\r\n\r\n⭕️ساختمان لوله نواری \r\n\r\nالف) قسمت پارچه ای از جنس الیاف مصنوعی بعنوان لایه اصلی لوله\r\n\r\nب) لایه داخلی که برای غیر قابل نفوذ شدن آب درداخل لوله کشیده می شود( لایه داخلی باید تا حد امکان صاف باشد تا حداقل افت را ایجاد نماید.)\r\n\r\nج) در لوله های نوع ( 3 و4 ) یک لایه یا پوشش خارجی که روی لایه اصلی کشیده شده است.\r\n\r\n⭕️طول لوله های آتش نشانی \r\n\r\nدر استاندارد BS ( انگلستان ) طول لوله ها 15، 18، 25، 30، 36 متر پیشنهاد شده است که در کشور انگلستان طول لوله های مورد استفاده در آتش نشانیها 25 متر و در کشور ایران 20 متر است.\r\n\r\n⭕️قطر لوله های آتش نشانی \r\n\r\nلوله های نواری آتش نشانی با قطر1"و2/1 -1 "و4/3-1"و2"و2/1-2"و\r\n4/3-2"و3"و2/1-3" اینچ تولید شده است . که در آتش نشانی های ایران معمولاً بیشتراز2/1-1 " اینچ و2/1 -2 " اینچ استفاده می شود.\r\n\r\n⭕️وزن لوله ها \r\n\r\nاز آنجا که وزن وسایل مورد استفاده در آتش نشانیها در کار حمل ونقل و جابجایی آن تأثیر دارد لذا استانداردها حداکثر وزن لوله را مشخص می کند. بر اساس استاندارد 5173 انگلستان ( BS ) وزن لوله ها بر اساس جدول زیر است ونباید وزن آن از مقادیر داده شده در جدول تجاوز کند ( این وزن مربوط به لوله بدون کوپلینگ می باشد).\r\n\r\n⭕️نحوه آزمایش لوله ها \r\n\r\n🔥وقتی لوله تحت فشار 7 بار قرار می گیرد طول آن نباید بیشتر از 1% افزایش یابد به عبارتی دیگر وقتی طول لوله نمونه مورد آزمایش یک متر است زمانیکه تحت فشار 7 بار قرار گرفت حداکثر باید یک سانتیمتر به طول لوله افزوده شود و بیشتر از آن حاکی از عدم کار آیی لوله می باشد.\r\n\r\n\r\n 🔥با افزایش فشار از 7 بار به 12 بار طول لوله نباید بیشتر از 5% نسبت به طول اندازه گیری شده در فشار 7 بار افزایش یابد.\r\nبه عبارتی دیگر اگر در فشار 7 بار طول اندازه گیری شده cm101 است در فشار 12 بار حداکثر طول لوله باید به 106 سانتیمتر افزایش یابد.\r\n\r\n🔥وقتی لوله مجدداً به 7 بار فشار بر میگردد طول لوله نباید از 1% نسبت به طول اولیه درفشار 7 بیشتر شده باشد.\r\n\r\n🔥قطر خارجی لوله که اندازه گیری شده است ( در فشار 7 بار ) در فشار 12 بار نباید بیشتر از 10% نسبت به قطر اولیه باشد.\r\n\r\n⭕️مواردی که باید در گزارش تست لوله نواری اعلام گردد.\r\n\r\n🔥تاریخ آزمایش\r\n\r\n🔥تمام جزئیات لوله مورد آزمایش\r\n\r\n🔥تغییر طول لوله وقتی فشار از صفر به 7 بار افزایش می یابد. این تغییر طول می بایست بر حسب درصد نسبت به طول نمونه علامت گذاری شده و هنگامی که لوله تحت فشار نیست انجام شود.\r\n\r\n🔥تغییر طول لوله وقتی فشار از 7 بار به 12 بار افزایش می یابد. این تغییر باید برحسب درصد نسبت به طول در 7 بار فشار بیان گردد.\r\n\r\n🔥تغییر در قطر خارجی هنگامی که فشار از 7 بار به 12 بار افزایش می یابد. این تغییر بایستی بر حسب درصد نسبت به قطر اولیه اعلام گردد.\r\n\r\n⭕️آزمایش میزان آسیب پذیری لوله تحت فشار هنگام خم شدن \r\n\r\nتجهیزات مورد نیاز \r\n\r\n🔥یک رشته لوله نواری بطول 5/1 متر\r\n\r\n🔥یک دستگاه تولید فشار که توانایی تزریق آب را با فشار 5/22 بار دارا باشد.\r\n\r\n⭕️طریقه آزمایش \r\n\r\n1- نمونه آزمایش را به مولد فشار وصل و آنرا از آب پر نموده تا تمام ذرات هوا از داخل لوله خارج گردد.\r\n\r\n2- فشار داخلی لوله را به 7 بار رسانده و از نقطه ای با فاصله 5 سانت از سر لوله آنرا خم می نمایند. انتهای لوله آزاد است ونمونه موردآزمایش راتاجای ممکن نزدیک به سردیگر گره زده می شود طوری که یک خمش تیز تشکیل دهد(گره رابایدطوری زد که ازافزایش قطرلوله دراثر فشارجلوگیری گردد)\r\n\r\n3- پس از گره زدن فشار داخل لوله را تا 5/22 بار بمدت یکدقیقه افزایش میدهند. نمونه آزمایش در این حالت باید از نظر نشت یا هر نوع علامت نقص امتحان شود. سپس فشار تخلیه می گردد. دراین آزمایش لوله نباید منفجر شود وهیچ عیبی در آن بروز نگردد.\r\n\r\n⭕️در برگ نتیجه آزمایش موارد ذیل نوشته می شود .\r\n\r\n🔥تاریخ آزمایش\r\n\r\n🔥تمام جزئیات برای شناسایی لوله تحت آزمایش\r\n\r\n🔥تمام شواهد، علائم نشتی ونقص ایجاد شده در لوله مورد آزمایش\r\n\r\n⭕️آزمایش انفجار \r\n\r\n🔥بر اساس استاندارد بر اساس استاندارد 5173 انگلستان ( BS ) آزمایش بر روی 5 نمونه انجام می شود ومعدل انفجار در 5 نمونه مورد آزمایش نباید از 35 بار فشار کمتر باشد. ضمناً هیچ کدام از نمونه ها نباید در فشار کمتر از 32 بار منفجر گردد.\r\n\r\n⭕️آزمایش چسبندگی \r\n\r\nهدف از این آزمون آنست که چسبندگی لایه داخلی به لوله اصلی و همچنین چسبندگی روکش به لوله اصلی را آزمایش نمایند.\r\n\r\n🔥در این آزمایش یک تکه لوله را بطول 5/0+25 میلیمتر از لوله جدا کرده و آنرا پشت و رو می کنند بطوریکه لایه داخلی بطرف بیرون قرار گیرد سپس آن را داخل شفت دستگاه تست قرار میدهند وقسمتی از لایه را از ژاکت جدا نموده بطوریکه بتوان آن را به فک گیره دستگاه درگیر نمود سپس یک وزنه 5/2 کیلوگرمی به آن می آویزند. پس از یک دقیقه اندازه می گیرند که چه مقدار از لایه داخلی از لوله جدا شده است. در این آزمایش سرعت جدا شدن کاور نباید بیشتر از 25 میلیمتر در دقیقه (mim، mm25 ) بین لایه ولوله اصلی باشد. این آزمایش برای لوله های نوع 2 و 3 انجام می شود و لوله هاییکه دارای روکش می باشد . (روکش دار)\r\n\r\n🔥لوله های روکش دار علاوه بر لایه داخلی لایه روی لوله اصلی هم بصورت فوق باید آزمایش گردد وتنها در این آزمایش وزنه آویزان شده 5/4 کیلوگرم وزن دارد.\r\n\r\n⭕️پس از آزمایش موارد زیر یادداشت می گردد \r\n\r\n🔥تاریخ آزمون\r\n\r\n🔥تمام جزئیات برای شناسایی لوله تحت آزمایش\r\n\r\n🔥طول لوله جدا شده بعد از گذشت یک دقیقه
ارسال شده در مورخه : شنبه، 25 آذر ماه، 1396 توسط mehrdad  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 گازها  [ دوشنبه، 20 آذر ماه، 1396 ] 921 مشاهده
 بک درفت  [ چهارشنبه، 24 آذر ماه، 1395 ] 499 مشاهده
 7 اورژانس، 7 کمک اوليه  [ چهارشنبه، 25 آذر ماه، 1394 ] 2370 مشاهده
 جلوگیری از آتش سوزی در منازل!!!  [ پنجشنبه، 13 آبان ماه، 1395 ] 471 مشاهده
 دستگاه AFT .برگزاری کلاس و آموزش  [ چهارشنبه، 25 آذر ماه، 1394 ] 22168 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما: (ضروری): 
ایمیل شما: (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها


 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب