آتش نشانی-اخبار حوادث و آموزش - امداد و نجات fire house NFSI

تماس 09102050323

logo-samandehi

آتش نشانی - امداد و نجات
شروع به فعالیت 23-5-92
دریافت مجوز 17-8-94
دارای مجوز
نشر دیجیتال برخط به شماره 2324 از مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال

و همچنین مجوز رسانه برخط اختصاصی با کد شامد 1-1-698164-65-3-1 از سامانه محتوای فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

دامنه های اختصاصی ما:
www.saveh125.ir
www.125saveh.ir


شماره های تماس مدیر سایت :

09102050323

09999901250

(کارشناس مدیریت و فرماندهی در حریق و حوادث آتش نشان مهرداد شاهرخ)

---------------------------------------

آدرس وب سایت تازه تاسیس آتش نشانی شهرصنعتی کاوه

www.kaveh125.ir

منوی اصلی

جشنواره وب

آتلیه حس برتر

عضويت سريع

شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
رمز عبور:
تايپ مجدد:
 

آمار کاربران

آب و هوای آنلاین ساوه

آتش نشانی-اخبار حوادث و آموزش - امداد و نجات fire house NFSI: مبانی آتشنشانی

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

حتما شما هم اين جمله معروف را شنيده‌ايد که: «حادثه خبر نمي‌کند!» اين جمله در مورد ما که کشورمان يکي از حادثه‌خيز‌ترين کشورهاي دنياست و در معرض حوادث غيرمترقبه زيادي قرار دارد، نمود بيشتري دارد. کمک‌هاي اوليه يا مراقبت‌هاي اورژانسي، دانشي است که نه تنها خودمان را در مواقع ضروري حمايت مي‌کند؛ بلکه فرا گرفتن آنها مي‌تواند روزي روزگاري به کارمان بيايد.
فوريت‌هاي پزشکي هميشه اتفاق نمي‌افتند اما اگر اتفاق بيفتند شما وقت کافي براي کسب اطلاعات در زمينه کمک‌هاي اوليه نداريد. به منظور اقدام موثر، آگاهي از چگونگي عملکرد در مواقعي که به نظر مي‌رسد فرد آسيب ‌ديده، شديدا بيمار است يا در وضعيت ناگواري قرار دارد بسيار حايز اهميت است. مهارت‌هايي که شما امروز به دست مي‌آوريد روزي شايد در مرگ و زندگي انساني ديگر موثر واقع شود.

کمک‌هاي اوليه درموارد خون‌ريزي بعد از تصادف
 

يکي از شايع‌ترين آسيب‌ها در کشور ما تصادفات است. بسياري از تصادفات باعث خون‌ريزي از دست و يا ديگر اعضاي بدن مي‌شوند. وقتي صدمه‌اي باعث خون‌ريزي مي‌شود. براي بند آوردن خون‌ريزي بايد اقداماتي را انجام دهيد. اغلب صدمات خون‌ريزي‌ مرگ‌باري را به دنبال ندارند اما اگر مقادير قابل توجهي خون از فرد برود، احتمال بروز شوک، بي‌هوشي و مرگ وجود دارد. مراقبت‌هاي دقيق و صحيحي بايد براي بند آوردن خون و همچنين اجتناب از عفونت و ساير عوارض احتمالي، صورت گيرد. اطلاعاتي که در زير ارايه مي‌شود شرح و توضيحي است راجع به اقدامات اورژانسي صحيح براي بندآوردن خون‌ريزي مصدوم بعد از يک تصادف:
• براي بند آوردن خون‌ريزي شديد ابتدا شخص مجروح را روي زمين قرار دهيد. در صورت امکان، سرش را کمي پايين‌تر از تنه قرار داده و پاهايش را بالا نگه داريد. هر دو وضعيت با افزايش جريان خون مغز، احتمال غش کردن يا از حال رفتن فرد را کاهش مي‌دهند.
• در صورت امکان محل خون‌ريزي‌ را بالا بگيريد. به طور مثال، دست جراحت ديده را بالاتر از قلب نگاه داريد. اين کار جريان خون در ناحيه زخم را کاهش مي‌دهد زيرا قلب مجبور است درخلاف جهت نيروي جاذبه، خون را پمپ کند.
• هرگونه بافت مرده يا آشغال قابل رويت را از روي زخم پاک کنيد. اشياي فرو رفته در بدن بيمار را در نياوريد. در اين مرحله سعي در کاوش يا تميز کردن زخم نکنيد. فقط خون‌ريزي را متوقف کنيد.
• با يک بانداژ استريل، پارچه تميز يا حتي يک تکه از لباس فشار مستقيمي بر زخم اعمال کنيد. اگر چيز ديگري دم‌دست نبود، با دست خودتان بر زخم فشار وارد آوريد.
• آن قدر فشار دهيد تا خون‌ريزي بند آيد. وقتي خون‌ريزي متوقف شد، زخم را بسته و با نوار چسب محکم کنيد. اگر هيچ چيز دم‌دست نيست، يک تکه تميز لباس را مورد استفاده قرار دهيد.
• اگر خون‌ريزي‌ ادامه دارد و از لاي گاز پارچه‌اي که زخم را با آن پوشانده‌ايد نشت مي‌کند، بانداژ را برنداريد بلکه روي آن پارچه يا گاز بيشتري بگذاريد.
• اگر خون‌ريزي با فشار مستقيم بند نمي‌آيد، بهتر است روي شريان اصلي که به ناحيه زخم شده خون‌رساني مي‌کند فشار وارد کنيد. مثلا در صورتي که زخم روي دست يا ساعد است، شريان اصلي بازو را به استخوان فشار دهيد. انگشتان خود را روي شريان ثابت و بي‌حرکت قرار دهيد و با دست ديگر همچنان بر زخم فشار وارد آوريد.
• وقتي خون‌ريزي متوقف شد، ناحيه جراحت‌ديده را بي‌حرکت نگه داريد. بانداژ را باز نکنيد و از اورژانس تقاضاي کمک کنيد يا شخص مجروح را در اسرع وقت، به نزديک‌ترين مرکز اورژانس برسانيد.


کمک‌هاي اوليه در موارد خون‌ريزي از يک زخم باز
 

هنگام وقوع حادثه و سانحه ممکن است خون‌ريزي از سطح بدن بسيار جزيي باشد (مثل خراش سوزن) يا وسيع باشد (مثل برش عميقي که طي آن يکي از شريان‌ها پاره مي‌شود). همه زخم‌ها نياز به مراقبت و درمان صحيح دارند. مراقبت ناکافي مي‌تواند عفونت جدي زخم را به دنبال داشته باشد. يک اقدام احتياطي بسيار مهم براي پيشگيري از عفونت آن است که واکسن يادآور کزاز را هميشه سر موعد بزنيد. در ايران اين واکسن هر ده سال يک بار تزريق شود.

نویسنده : mehrdad
بازدید [ 2489 ]

کلاس آموزشی کار با دستگاه پرتابل AFT در مرکز علمی کاربردی شهرداری ساوه ، با حضور جناب آقای ناصر رستمیان مسئول آموزش آتش نشانی ، آقای مجید حسین جمال ریاست هلال احمر تفرش و جمعی از دانشجویان و آتش نشانان برگزار شد.

 

برای دیدن تصاویر در سایز بزرگتر روی عکس کلیک کنید

درباره دستگاه AFT:::: این تکنولوژی انقلابی در صنعت اطفاء حریق محسوب می گردد که با استفاده از فن آوری پیشرفته ی آیرودینامیک با کاربرد مخلوط مایع/گاز درمهندسی سیالات از نظر کارآیی، انعطاف پذیری، قدرت مانور وحمل ونقل آسان تحول شگفتی درسیستم های اطفاءحریق به وجود آورده است .این تکنولوژی به صورت پرتابل وبه منظور انجام عملیات های واکنش سریع طراحی شده است وودرحوادث وبلایا، بخصوص در صنایع که دسترسی به تجهیزات درسازه ها ودپارتمان ها به سختی امکان پذیر است به دلیل راندمان بسیاربالای آن کابرد بسیاری دارد

در محصولات AFT ) تکنولوژی پیشرفته اطفاء حریق AdvencedFirefighting Technology ( نیز با بهره گیری از فناوری پیشرفته آیرودینامیکدر سیستم اطفاء حریق کف و هوای فشرده CAFS ( Compressed Air Foam Systems ) برگرفته از کاربردهای مخلوط مایع گاز در مهندسی سیالات از نظر کارایی ، انعطا فپذیری ، قدرت مانور و حمل و نقل آسان ، انقلابی در فن آوری سیستم های اطفاء
حریق به وجود آمده است. در طراحی این سیستم ها که اساس آن بر مبنای پودر آب با فشار پایین ( WatermistLow Pressure of ( است، سه عامل موثر در اطفاء و مهار حریق ) 1 - انتخاب بهترین روی و تکنیک مواجهه 2 - مواد خاموی کننده عالی 3 - اجرای صحیح و کامل شیوه عملیاتی ) انتخاب شیوه مناس (( دقیقاپ مد نظر قرار گرفته شده است. پودر آب تولید شده با پوشش سطح بیشتر و زمان کوتاه تر، عملیات
اطفاء حریق را خیلی سریع و ایمن می سازد. به عبارت دیگر آتش با حداقل ماده خاموی کننده و در کمترین زمان با ترکی همزمان دو عمل سرد کردن ) Cooling ( و ایجاد پوششی در برابر رسیدن اکسیژن ) Blanketing ( به راحتی مهار و خاموش می گردد.

مزایای سیستم اطفاء حریق AFT
با توجه به اینکه سیستم AFT نسبت به سیستم های اطفاء حریق مشابه از آب کمتری استفاده می کند صدمات جانبی ناشی از دشواری در کنترل آب همنون نشت آب به سازه ، تخری حاصل از فشار آب و ... به حداقل قابل اغماض می رسد . در این فن آوری می توان صرفاپ از آب و یا آب و کف توأم با هوای فشرده برای مقابله با حریق ها استفاده کرد . که سرنازل آن توانایی پاششدر دو حالت جت و اسپری امکان سرعت عمل در بر خورد با انواع حریق } کلاس A.B.E ) با نازل الکتریکی ( {  را برای آتش نشانان به ارمغان آورده و امکان کنترل حریق در لحظات اولیه را مهیا می سازد و با تولید ذرات ریز آب ) پودر آب ( حدوداپ 100 تا 120 میکرون با فشار 7/5 بار ، سطح تماس ذرات آب و آتش را افزایش داده و موج سرد شدن آتش می شود. 

ضمناً تبخیر همزمان ذرات آب از رسیدن اکسیژن محیط به آتش جلوگیری کرده و نتیجتاپ با عملکرد توأم 1 - سرد کردن 2 - ممانعت از رسیدن اکسیژن به حریق ) حذ دو رأساز مثلث آتش ( ، امکان اطفاء حریق سریع با حداقل ماده اطفایی را فراهم می آورد. قطرات ریز آب موجود در مه رقیق حاصل از برخورد پودر آب با حرارت ، هوا را از دود پاک کرده و امکان برخورداری از دید بهتر را برای آتش نشانان فراهم می نماید . در حالی که در تکنولوژی مذکور با تبدیل آب به ذرات 100 میکرونی ، آب تقریباپ 100 % مصر شده و هینگونه ضایعات و تخریبهای جانبی را در بر نخواهد داشت ) کارایی تا 50 برابر روشهای متداول افزایش می یابد. به عنوان مثال یک دستگاه AFT9 لیتری قابلیت اطفاء ، معادل حداقل 450 لیتر آب را دارد.( این تجهیزات بدلیل تعداد اندک قطعات متحرک و بکارگیری مواد ضد زنگ و مقاوم در ساختار آنها ، از عمری طولانی برخوردار بوده و سرویس و نگهداری آنها بسیار آسان می باشد .قابلیت راه اندازی ، جابجایی ، شارژ و اپراتوری هر کدام از دستگاه ها می تواند توسط یک نفر انجام شود.

نویسنده : mehrdad
بازدید [ 22370 ]

توصيه ها و هشدارهاي ايمني در خصوص كارخانجات صنعتي
كارخانجات صنعتي بزرگ روزانه با حجم زيادي از ضايعات و فضولات و زباله ها مواجه هستند و لذا بايد بصورت روزانه نسبت به دفع آنها اقدام نمايند . در اين رابطه بسي اري از
متصديان صنايع اين كار را با سوزاندن ضايعت انجام مي دهند كه ممكن است اين امر باعث آتش سوزي و گسترش آن به ساير قسمتهاي كارخانه و كارخانه هاي مجاور شود.
در اين راستا لازم است به نكات ايمني زير توجه شود:
-1 ضايعات غير قابل استفاده را بايد مرتبا جمع آوري نموده و در مخازن مناسب با درپوش فلزي نگهداري كرد و نسبت به تخليه مستمر و خروج آنها از كارخانه و معدوم كردن آنها اقدام نمود.
-2 براي نابود كردن ضايعات و فضولا ت كارخانجات بزرگ بايد طبق آيين نامه پيشگيري از حريق بوسيله كوره زباله سوز انجام شود . اين كوره بايد در يك محل مناسب و بي خطر و دور از كارگاهها و تاسيسات و ساختمان ها واقع شده باشد .
-3 در مو اردي كه فضولات و ضايعات در هواي آزاد سوزانيده مي شوند اين عمل نبايد در نزديكي ساختمان ها و تاسيسات ديگر كارخانه صورت گيرد . مناسب ترين راه اين است كه
از يك گودال عميق ديواره دار استفاده شود و خاك حاصل از گود برداري دور تا دور گودال به صورت خاكريز انباشته گردد تا در صورت وزش باد و طوفان تكه ها مشتعل و شراره هاي آتش به ساير اماكن مجاور پرتاب نشود و ضمنأ خاكستر باقيمانده نيز بايد توسط آب كاملا خاموش گردد.

نویسنده : mehrdad
بازدید [ 888 ]